w kabinie

Życie w kabinie – jak wygląda z perspektywy kierowcy?

Każdego dnia kierowcy samochodów ciężarowych przemierzają setki kilometrów, zaopatrując sklepy w najpotrzebniejsze towary, przewożąc różnego rodzaju przesyłki i ładunki ponadgabarytowe. O tym, jak wygląda życie w kabinie, a także, z czym muszą mierzyć się kierowcy, dowiesz się z naszego najnowszego artykułu.

Setki kilometrów od domu

Kierowcy samochodów ciężarowych wyruszają zazwyczaj w trasy liczące setki kilometrów. Poza domem przebywają tygodnie, czasami nawet miesiące. Wszystko zależy oczywiście od tego, czy kierowca pracuje w transporcie drogowym krajowym, czy międzynarodowym. Będąc nieustannie w trasie, z dala od miejsca zamieszkania, kierowcy ciągników kontaktują się z najbliższą rodziną, dzwoniąc, łącząc się za pomocą wideo rozmowy lub mediów społecznościowych. Najnowocześniejsze technologie umożliwiają im kontakt z rodziną z dowolnego miejsca na świecie.

Życie w kabinie – jak wygląda?

Praca kierowcy zawodowego to dziesiątki godzin spędzonych za kółkiem. Z uwagi na specyfikę zawodu, truckerzy praktycznie cały swój czas spędzają w kabinie samochodu ciężarowego. Jak nietrudno się domyślić, jest ona dla nich nie tylko miejscem pracy, ale również domem. Trzeba zgodnie przyznać, że to zdecydowanie najmniejsze “M” na świecie. Kuchnia, łazienka, salon i sypialnia – wszystko w jednym.

Niewygodne łóżka to przeszłość

Dawniej kierowcy skarżyli się na wąskie i niewygodne łóżka, twarde materace i zimną kabinę. W ciągu ostatnich lat zmieniło się wiele. Obecnie kabiny samochodów ciężarowych wyposażone są w najnowocześniejsze technologie. Projektuje się je w taki sposób, aby było w nich jak najwięcej miejsca do swobodnego poruszania się po jej wnętrzu. Truckerzy mają do dyspozycji liczne schowki. Dzięki nim mogą wygodnie przechowywać elektronikę, odzież, napoje, narzędzia, sprzęt agd., żywność czy swoje prywatne rzeczy, wszystko po to, aby poczuć się, jak w domu. Ponadto infrastruktura w Polsce, a także poza granicami naszego kraju jest dobrze rozwinięta. Kierowcy bez problemu mogą zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy w sklepach znajdujących się na trasie.

W kabinie wygodnie przyrządzisz posiłek

Rozkładane stoliki umożliwiają kierowcy wygodne przygotowanie posiłku. Ponadto w kabinie znajduje się także specjalna szafka na żywność oraz pojemna lodówka turystyczna. Z kolei schowek z talerzami i niezbędnymi sztućcami sprawia, że możemy poczuć się, jak w domu, jedząc obiad na talerzu. W kabinach tirów często znajdują się także tzw. rozkładane hamaki, umożliwiające wygodne korzystanie z laptopa, odpoczynek przed dalszą podróżą czy relaks przy książce. Dzięki nowoczesnym udogodnieniom naprawdę można zapomnieć, że jest się w kabinie samochodu ciężarowego.

Noc w kabinie kierowcy niestraszna

Noc w kabinie samochodu ciężarowego do niedawna było zmorą niejednego truckera. Zbyt wąskie leżanki uniemożliwiały komfortowy sen. Obecnie projektanci zwracają uwagę na to, aby łóżka były szerokie i wygodne, a materac miękki. Ponadto zasłony umieszczone w oknach przede wszystkim ograniczają utratę ciepła, ale także zapewniają kierowcy prywatność. Zapewne wielu z Was zastanawia się, czy w kabinie jest ciepło. Nowoczesne ciągniki wyposażone są w bardzo dobry system ogrzewania. Dzięki czemu trucker może dostosować temperaturę indywidualnie do swoich potrzeb. Kwestie higieny również nie stanowią najmniejszego problemu, ponieważ na większości parkingów, na których zatrzymują się kierowcy, znajdują się kabiny prysznicowe. 

W kabinie samochodu ciężarowego znajdują się także gniazdka z prądem, dzięki temu kierowcy mają możliwość np. naładowania telefonu przez port USB, laptopa bez obaw mogą podłączyć do gniazdka podobnie, jak telewizor czy kuchenkę elektryczną. W kabinie kierowcy nie mogło również zabraknąć dostępu do Internetu. Z uwagi na fakt, że wielu z nich łączy się ze swoimi rodzinami za pomocą mediów społecznościowych, sprawne łącze to podstawa.

Życie w trasie – praca nie dla każdego?

Praca w transporcie drogowym nie należy do łatwych i przyjemnych. Będąc nieustannie w trasie truckerzy, bardzo często odczuwają zmęczenie, monotonię, zmienne i nieprzychylne warunki pogodowe. Jak nietrudno się domyślić, wymienione czynniki negatywnie wpływają na koncentrację, która jest niezbędna za kierownicą. Warto nadmienić, że czas pracy kierowcy jest prawnie regulowany i kontrolowany przez specjalne urządzenie tzw. tachograf. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi z końcem ubiegłego roku, dobowy czas pracy kierowcy może wynieść maksymalnie 9 godzin, z kolei w ciągu tygodnia trucker może spędzić za kółkiem ciągnika 56 godzin.

Kierowcy, zgodnie stwierdzają, że zawód ten jest również niebezpieczny. Jazda 40 tonowym zestawem o długości 16,5 metra wymaga ogromnej odpowiedzialności, uwagi i precyzji. W końcu trucker odpowiada za życie swoje, innych uczestników ruchu drogowego i za  ładunek, który dostarcza. Zawód kierowcy to z pewnością nie praca dla każdego, co widać, chociażby po zapotrzebowaniu na kierowców zawodowych. Szacuje się, że w naszym kraju brakuje około 120 tysięcy truckerów. Z pewnością braki kadrowe to wciąż ogromne wyzwanie dla rynku transportowego w Polsce. Niemniej jednak z podobnymi problemami borykają się inne państwa europejskie.

Wsparcie to podstawa

Jak nietrudno się domyślić, kierowca w trasie spotyka się z wieloma trudnościami. Oczywiście nie jest on zdany sam na siebie. Z każdym problem może zgłosić się o pomoc do swojej firmy. Spedytorzy pozostają w kontakcie z przewoźnikiem 24/7. W razie jakichkolwiek komplikacji kierowcy mogą liczyć także na siebie nawzajem, w końcu każdemu z nich zależy na tym, aby bezpiecznie dotrzeć we wskazane miejsce na czas.

Zawód kierowca – praca dla osób z pasją

Zawód kierowcy zawodowego zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Życie w kabinie samochodu ciężarowego wiąże się z wieloma wyzwaniami logistycznymi. Niemniej jednak są osoby, dla których ta praca to czysta pasja. Nie inaczej jest w ENPIRE Transport, jak zauważają nasi kierowcy, codziennie jesteś gdzie indziej, spotykasz innych ludzi, masz przed sobą ciągle nowe wyzwania i inne ładunki. 

Podsumowując, współczesne ciągniki są nowoczesne, wygodne i przede wszystkim bezpieczne, co za tym idzie, na brak udogodnień w kabinie nie można narzekać. Można w nich odpocząć, a przecież dobry wypoczynek to bezpieczniejsza podróż.

Jazda samochodem ciężarowym to Twoja ogromna pasja? Szukasz wyzwań i jesteś otwarty na współpracę? Pracuj z najlepszymi, zapraszamy do kontaktu z ENPIRE Transport!Copyright 2022 ENPIRE. Polityka prywatności
ENPIRE ul. Toruńska 151, 85-880 Bydgoszcz | NIP: 9532556300 | REGON: 340351420 | tel. +48 52 569 91 62