kim-jest-spedytor-na-czym-polega-jego-praca

Kim jest spedytor i na czym polega jego praca?

Zlecając transport towarów firmom spedycyjnym, Klientom w dużej mierze zależy na tym, aby przesyłki dotarły na czas we wskazane miejsce. Ważnym czynnikiem w całym procesie jest także zapewnienie bezpieczeństwa. Wysyłane przesyłki muszą dotrzeć do celu bez żadnych uszkodzeń. Paczki o różnych gabarytach często mają do pokonania setki, jak nie tysiące kilometrów, zanim trafią do miejsca docelowego. Przebieg trasy od momentu załadunku do chwili jego rozładunku organizuje i nadzoruje na każdym etapie spedytor.

Z tej publikacji dowiesz się: 

  • spedytor kto to jest?
  • spedytor co robi?
  • jak wygląda współpraca Klienta ze spedytorem?
  • dlaczego warto skorzystać z usług ENPIRE Transport?

Kim jest spedytor?

Wbrew pozorom wiele osób nie wie, kim tak naprawdę jest spedytor, a także, na czym dokładnie polega jego praca. Spedytor to osoba, której zadaniem jest organizacja i nadzór transportu towarów z wyznaczonego miejsca do punktu docelowego. Trzeba przyznać, że to niezwykle odpowiedzialna praca wymagająca od osoby zatrudnionej na tym stanowisku bardzo dobrej organizacji pracy, samodzielności i wysokiej odporności na stres. Dobrego spedytora cechuje również wielozadaniowość. W końcu zorganizowanie transportu towarów dla Klienta musi przebiec sprawnie, zgodnie z oczekiwaniami i oczywiście w wyznaczonym terminie.

Jeśli przerasta Cię zorganizowanie transportu na własną rękę, nie przejmuj się – zajmiemy się tym! Nasi spedytorzy nie boją się wyzwań. Zrealizujemy szereg czynności spedycyjnych za Ciebie. Nie musisz martwić się o brak dostępności aut do przetransportowania przesyłek, ENPIRE Transport współpracuje z licznymi firmami przewozowymi. Posiadamy wykwalifikowany zespół profesjonalistów, którzy zagwarantują przeprowadzenie transportu Twoich ładunków w wyznaczonym terminie, zapewniając bezpieczeństwo. Na bieżąco śledzimy branżę, dzięki czemu dysponujemy aktualną wiedzą o obowiązujących zasadach na terenie Unii Europejskiej, a także w pozostałych krajach świata. Zajmiemy się potrzebną dokumentacją, wszystko po to, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, Twoim biznesie.

Spedytor co robi, czym się zajmuje?

Spedytor monitoruje zlecenia i kompleksowo zajmuje się koordynowaniem procesu przesyłki towaru. Do jego zadań należy ustalenie z Klientem kluczowych kwestii odnośnie do realizowanego transportu tj. określenie parametrów ładunku, terminu realizacji, czy wyceny transportu. W chwili, gdy przesyłka wyruszy w drogę z punktu załadunku, spedytor skrupulatnie monitoruje i sprawdza, gdzie aktualnie się znajduje i czy jej transport przebiega zgodnie z planem. Pozostaje on w nieustannym kontakcie z kierowcami oraz osobami, które są odpowiedzialne za przewóz towaru. Czuwa nad  ustalonymi terminami w ramach realizowanych usług transportowych. To bardzo ważne, aby wiedzieć, czy na trasie przewozu nie występują żadne opóźnienia lub niedogodności. W końcu przesyłka musi bezpiecznie dotrzeć do miejsca rozładunku, a Klient ma być zadowolony ze świadczonych usług.

Do zadań spedytora należy także uzupełnianie dokumentacji. Sporządzanie umów, ich podpisywanie, organizacja i rozliczanie odpraw celnych oraz prowadzenie rozliczeń towarów czy wysyłki to chleb powszedni dla każdego spedytora. Osoba zatrudniona na tym stanowisku zajmuje się też negocjowaniem z firmami przewozowymi m.in. stawek przewozowych, wszystko po to, aby rozwiązanie było optymalne zarówno dla Klienta, jak i firmy spedycyjnej.

Jak wygląda współpraca Klienta ze spedytorem?

ETAP 1 Rozpoznanie potrzeb Klienta

Rolą spedytora na wstępnym etapie współpracy jest dokładne sprecyzowanie potrzeb Klienta. W trakcie wnikliwej rozmowy spedytor doprecyzowuje z Klientem, co jest priorytetem przy transporcie towarów. Określa m.in. parametry ładunku, pozwalające na dobranie najlepszej formy transportu. Ustala niezbędne szczegóły potrzebne do bezpiecznej i efektywnej realizacji zlecenia, np. dostosowanie ubezpieczenia pojazdu, czy omówienie zasad obowiązujących w danym kraju w przypadku świadczenia usługi transportu międzynarodowego.

ETAP 2 Zaplanowanie usługi

Na etapie planowania usługi spedytor dobiera odpowiedni środek transportu, dopasowaną indywidualnie do przewożonych towarów. Z uwagi na fakt, że przesyłki mogą mieć różne gabaryty oraz wymagać specjalnych warunków przewozu, spedytor musi wybrać najlepsze rozwiązanie tak, aby towar dotarł bezpiecznie na miejsce rozładunku. Na tym etapie następuje także oszacowanie kosztów za przetransportowanie towarów oraz rezerwacja dostępnych środków transportu.

ETAP 3 Prezentacja oferty

Spedytor prezentuje Klientowi przygotowaną ofertę. Zawarte w niej wszelkie informacje o planowanym przebiegu realizacji transportu, cenie all in – bez ukrytych kosztów oraz warunki płatności. Jeśli zaproponowana oferta uzyska akceptację, spedytor przechodzi do realizacji usługi.

ETAP 4 Realizacja usługi

Na tym etapie spedytor nadzoruje proces całego transportu, czuwa nad tym, aby towar Klienta dotarł z punktu załadunku do punktu rozładunku. Informuje Klienta o najważniejszych szczegółach na każdym etapie realizacji usługi. Spedytor musi na bieżąco reagować na wszelkie zmiany i dodatkowe wymagania Klienta.

ETAP 5 Finalizacja projektu

Na końcowym etapie następuje zebranie dokumentacji związanej z zorganizowanym transportem. Spedytor przygotowuje i przesyła fakturę oraz  dokumenty przewozowe, takie jak CMR, list przewozowy czy Lieferschein do Klienta wraz z rozliczeniem świadczonych usług.

zasady-współpracy-spedytor-klient

Skorzystaj z usług ENPIRE Transport

Zleć przewóz ENPIRE Transport! Jesteśmy firmą działającą od ponad 10 lat w usługach z obszaru spedycji i logistyki. Skupiamy się na najwyższych standardach obsługi, dopasowując ofertę do indywidualnych oczekiwań Klienta. Stawiamy na zaufanie, partnerskie relacje i bezpieczeństwo. Zajmujemy się organizacją transportu ładunków, przede wszystkim w drogowym transporcie na terenie całej Polski i Europy. Przewozimy towary od tych małych, mieszczących się na jednej palecie, po wielkie maszyny czy konstrukcje ponadgabarytowe. Jako oficjalny członek największych światowych federacji i stowarzyszeń branżowych współpracujemy z przewoźnikami lotniczymi, morskimi i kolejowymi na całym świecie.

Potrzebujesz pomocy w wysyłce Twojego towaru?

Zapraszamy do kontaktu!Copyright 2022 ENPIRE. Polityka prywatności
ENPIRE ul. Toruńska 151, 85-880 Bydgoszcz | NIP: 9532556300 | REGON: 340351420 | tel. +48 52 569 91 62