JAKIE TOWARY MOGĄ BYĆ KŁOPOTLIWE PODCZAS TRANSPORTU

Obecnie w dobie funkcjonowania Unii Europejskiej przepływ towarów jest nieograniczony. Czy aby na pewno? Okazuje się, że funkcjonuje wiele kategorii produktów, które sprawiają więcej problemów przy przekraczaniu granic.

Doskonałym przykładem są środki medyczne i lecznicze. Aby przewieźć taki towar na teren RP wymagane jest specjalne zezwolenie wydawane przez kancelarię Ministra Zdrowia, w przeciwnym wypadku towar na granicy może zostać zatrzymany. Nawet podstawowe produkty, takie jak żywność czy roślinność, wymuszają zapewnienie odpowiednich dokumentów i warunków transportu, aby kontrole sanepidowskie oraz fitosanitarne zezwoliły na wjazd do Polski.

Występują osobne kategorie produktów, których wwiezienie do kraju jest z góry niemożliwe lub restrykcje są dość duże. Zaliczamy do nich między innymi:

  • Broń: w tym przypadku potrzebne jest uzyskanie odpowiednich zgód oraz zgłoszenia takiego transportu służbom celnym.
  • Środki odurzające, psychoaktywne: w przypadku większych ilości, niż na potrzeby indywidualnej kuracji na okres dwutygodniowy, przewóz takich substancji jest całkowicie zakazany. Wyjątek stanowią określone jednostki, posiadające licencje na transport takich ładunków oraz odpowiednie zezwolenia.
  • Gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem: w tej kategorii zawierają się zarówno okazy żywe, jak również spreparowane (czyli wypchane okazy zwierząt, ozdoby i biżuteria wykonana z ich elementów, a także kosmetyki i środki farmaceutyczne pochodzenia zwierzęcego). Pełna lista gatunków objętych zakazem znajduje się na stronie Ministerstwa Ochrony Środowiska.

„Zgłosił się do nas klient z prośbą o transport do kraju pięknie oprawionego poroża jelenia, ustrzelonego podczas polowania. Klient chciał tę pamiątkę z wyprawy przywieźć sobie do domu. Niestety poinformowaliśmy go, że owszem jest taka możliwość, ale bez określonych zgód jego cenne trofeum zostałoby zatrzymane przez Służby Celne, a jego samego spotkałyby konsekwencje karne.” Michał Piaskowski – Spedytor Międzynarodowy.

  • Zabytki: tu sytuacja jest dość podobna jak w przypadku broni, a więc przewóz wymaga określonych pozwoleń oraz zgłoszenia sprawy Urzędowi Celnemu.

Oczywiście oprócz towarów kłopotliwych spedytorom ENPIRE trafiają się również transporty dość nietypowe i zaskakujące, które czasami również stanowią spore wyzwanie dla przewoźników i kierowców.

„Nietypowym dla mnie ładunkiem był przewóz palety kart kredytowych. Przesyłka ważyła około 500 kg. Trasa przebiegała na relacji Gdańsk – Warszawa. Przez całą drogę, aż do przekazania towarzyszył nam zbrojny konwój. Podczas podróży zgodnie z procedurą nie było postoju. Kiedy otrzymałem telefon od kierowcy, że jest już na miejscu, a towar został przekazany, to odetchnąłem z nieukrywaną ulgą.” Paweł Cierech – Business Development Manager.

„Klient poprosił, abyśmy przewieźli jego sprzęt treningowy z Los Angeles do Bydgoszczy. Uzyskaliśmy wagę ładunku – nie był spory bo zaledwie 150 kg. Z portu lotniczego przesyłką kurierską paczka została przywieziona na miejsce. Kurier był lekko zdziwiony próbując ją unieść, bo sam gabaryt przesyłki nie był duży. Po otwarciu przy kliencie okazało się, że to kula na zawody strongmanów.” Marek Stefańczyk – Spedytor Międzynarodowy

Czy coś jeszcze mogłoby nas zadziwić, a zarazem być wyzwaniem dla naszych spedytorów? No cóż, transporty, które pod wpływem wysokich temperatur znikają, na pewno do takich należą.

„Dość nietypową usługą był dla nas transport brył lodu na potrzeby rzeźbienia w tym materiale. Podczas całej podróży ładunek musiał być odpowiednio zabezpieczony, aby nie doszło do uszkodzenia. Dodatkowo w komorze załadunkowej musieliśmy utrzymywać stałą, minusową temperaturę praktycznie do samego przekazania towaru odbiorcy.” Monika Stempowska – Spedytor

Zdarzyło się nam również otrzeć o gwiazdy światowego kalibru.

„W trakcie trasy koncertowej Andrei Bocellego w Polsce, firma ENPIRE została poproszona o realizację zlecenia na transport pełnej jego garderoby na trasie Kraków – Bratysława, gdzie kolejnego dnia śpiewak dawał koncert dla Słowackiej publiczności. Samego artysty nie udało się nam co prawda poznać, ale był to dla ENPIRE transport w tonacji wysokiego C.” Marek Stefańczyk – Spedytor Międzynarodowy

Każdego dnia spedytorzy stykają się z mniej lub bardziej kłopotliwymi transportami. W ENPIRE satysfakcję dają te, które wymagały podjęcia określonych działań, czasami w oparciu o kreatywność, ale przede wszystkim o solidną wiedzę.Copyright 2022 ENPIRE. Polityka prywatności
ENPIRE ul. Toruńska 151, 85-880 Bydgoszcz | NIP: 9532556300 | REGON: 340351420 | tel. +48 52 569 91 62